ЗЛОЧИН. ПРАВОПОРУШЕННЯ. ПРОВИНА.

Правопорушення, злочини, здійснені неповнолітніми, - це небезпечне соціальне явище, оскільки, по-перше, негативно впливають на формування особистості; по-друге, завдають значної шкоди суспільству через втрату трудових ресурсів (лише третина покараних повертаються до повноцінного суспільного життя); по-третє, відіграють значну роль у формуванні рецидивної злочинності (дві третини рецидивістів розпочинають свій злочинний шлях ще неповнолітніми).

Підлітковий вік – це час, коли людина ще не доросла, але вже й не дитина. Тоді молодь шукає себе й намагається довести всім, що вона чогось варта. У цьому віці діти доторкуються до антисоціальних моментів життя, проте, на жаль, не завжди розуміють межу між добром і злом та вміють вибрати правильний шлях.

ЗЛОЧИН – це правопорушення, що несе високу соціальну небезпеку. Найнебезпечнішим видом правопорушень є злочини. Вони відрізняються від проступків підвищеним ступенем суспільної небезпечності, оскільки завдають більше тяжкої шкоди особистості, державі, суспільству.

ВИДИ ЗЛОЧИНІВ

Залежно від об’єктів посягань:

• Проти життя та здоров’я
  • Проти власності
  • Проти волі, честі та гідності
  • Проти конституційних прав і свобод
  • Проти громадської безпеки
  • Посадові
  • Державні
  • Військові та інші.

По тяжкості:

• Невеликої тяжкості – покарання строком не більше 2 років;
  • Середньої тяжкості – термін покарання не більше 5 років;
  • Тяжкі - покарання не більше 10 років;
  • Особливо тяжкі – понад 10 років або більш сурове покарання.

Кримінальна відповідальність настає з 14 років за:

• Вбивство;
  • Умисне заподіяння тяжкої, середньої шкоди здоров’ю;
  • Викрадення людини;
  • Зґвалтування;
  • Крадіжка, розбій, вимагання;
  • Умисне знищення або пошкодження чужого майна;
  • Неправомісне заволодіння транспортного засобу без мети розкрадання;
  • Хуліганство при обтяжуючих обставинах;
  • Тероризм;
  • Вандалізм;
  • Завідома неправдиве повідомлення про акт тероризму;
  • Розкрадання або вимагання зброї, боєприпасів;
  • Розкрадання або вимагання наркотичних засобів або психотропних речовин;
  • Приведення в непридатність транспортних засобів.

ПРАВОПОРУШЕННЯ – протиправне діяння дієздатної особи, яка завдає шкоди суспільству. Під правопорушенням розуміється таке неправомірне винне діяння людини, яке виражається в дії або бездіяльності. Правопорушеннями не можуть бути думки, почуття, помисли, так як вони не підпадають під регулюючий вплив права, поки не виразяться в певному поведінковому акті. Бездіяльність є правопорушенням в тому випадку, якщо людина мала вчинити певні дії, передбачені нормами права (надати допомогу, піклуватися про дітей тощо), але не зробив їх.

Ознаки правопорушення:

• Дія або бездіяльність;
  • Протиправність поведінки (при цьому не має значення той факт, що правопорушник не знає вимог закону);
  • Винна поведінка людини;
  • Заподіяння шкоди суспільству, державі, громадянам або створення загрози настання такої шкоди є правопорушенням (така необхідна оборона, крайня необхідність тощо).

ПРОВИНА – правопорушення, яке характеризується меншим ступенем соціальної небезпеки. За проступки передбачається покарання не кримінального характеру – штрафи, попередження, відшкодування шкоди.

Як правило, виділяють наступні основні види проступків:

• Дисциплінарні – пов’язані з невикористанням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов’язків або порушують порядок відносин підлеглості по службі (запізнення на урок, пропуск занять у школі без поважної причини, порушення статуту школи тощо.)
  • Адміністративні – посягають на встановлений законом громадський порядок, відносини в області здійснення державної влади (проїзд без квитка в автобусі, дрібне хуліганство, вживання спиртних напоїв в громадських місцях, поява в стані алкогольного сп’яніння та ін.)
  • Цивільно - правові – пов’язані з майновими і такими немайновими відносинами, які представляють для людини духовну цінність (неповернення боргу, продаж неякісного товару в магазині, нецензурна лайка, створення шуму в нічний час, після 23 години тощо.

Тільки слабкі скоюють злочини: Сильному і щасливому вони ні до чого (ВОЛЬТЕР).

СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ БОРІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ