Встановлення батьківства через суд

Встановлення батьківства через суд

На сьогодні є актуальним питання щодо реєстрації новонародженої дитини батьками, які перебувають у цивільному шлюбі. Це можна зробити як за спільною заявою батьків дитини про встановлення батьківства, так і встановити батьківство через суд.

Визнання батьківства - це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини, і це одне з найактуальніших питань у сімейному праві. Факт походження дитини від даного чоловіка спричиняє необхідність виконання обов'язків батька, визначених законодавством.

Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, відповідно до ч. 2 ст. 125  Сімейного кодексу  походження дитини від батька визначається або за спільною заявою матері та батька дитини, або ж за рішенням суду.

В разі звернення до суду позов про визнання батьківства можуть подати до суду:

• мати дитини;

• опікун;

• піклувальник дитини;

• особа, яка утримує та виховує дитину;

• сама дитина, за умови досягнення повноліття;

• особа, яка вважає себе батьком дитини.

Позовна заява подається за місцем зареєстрованого проживання відповідача.

До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

Зверніть увагу: у цій категорії справ сплачується судовий збір - станом на 1 січня 2021 року він складає 908 гривень 00 копійок. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи.

Доказами до позову про визнання батьківства можуть бути:

• докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім'ї, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо);

• покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини;

• висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи (що є підставою для категоричного висновку щодо визнання батьківства в судовому порядку).

Для того, щоб детальніше дізнатися про порядок встановлення батьківства та отримати необхідну консультацію, Ви можете звернутися до Борівського бюро правової допомоги за адресою: смт, Борова, вул. Центральна, 19.

Головний спеціаліст Борівського бюро правової допомоги Олександр Малій