Відкриті реанімації: як відвідати пацієнта у палаті інтенсивної терапії

П`ять років тому активісти волонтерської ініціативи #пустітьвреанімацію, яка об’єднала активістів і пацієнтські організації, домоглися від МОЗ України підписання додаткового наказу про вільний допуск відвідувачів до відділень інтенсивної терапії. Право батьків перебувати разом з дитиною в реанімації закріплене в українському законодавстві в статті 287 Цивільного кодексу, в статтях 6 і 64 Основ законодавства про охорону здоров’я, а також – у статті 9 Конвенції ООН про права дитини, стороною якої є і Україна.

З червня 2016 року в Україні відділення інтенсивної терапії (ВІТ) були офіційно відкриті для відвідування. Це було визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.06.2016 р. №592 «Про затвердження Порядку допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії».

Національна служба здоров’я включила виконання наказу до обов’язкових умов закупівлі медичних послуг. Тобто, щоб отримати фінансування за певними пакетами послуг, лікарня має тримати реанімаційне відділення відкритим 24/7.

На практиці ситуація дещо інша. Дослідження, проведене представниками волонтерської ініціативи, показало, що відвідувачів пускають не завжди, або дозволяють бачитися з рідними лише обмежений час, а частина громадянин взагалі не знає про своє право на доступ до відділень інтенсивної терапії. Під час пандемії навіть ті ВІТ, які свого часу відчинили двері, знову вводять обмеження на відвідування з міркувань безпеки.

КНП ХОР «Обласний центр громадського здоров`я» інформує щодо порядку допуску відвідувачів до пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні у відділеннях інтенсивної терапії.

Поради для відвідувачів

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО НЕ ПУСКАЮТЬ У ВІДДІЛЕННЯ ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ

• Не конфліктуйте, не погрожуйте, не нападайте. Якщо ви будете діяти агресивно, лікар має право викликати поліцію.

• Спокійно поясніть черговому лікарю чи завідувачу відділенням, що він порушує Наказ Міністерства охорони здоров’я №592 від 15.06.2016.

• Якщо вам категорично відмовляють, зверніться до головного лікаря з письмовою заявою, зареєструвавши її у секретаря. Головний лікар має відреагувати на вашу заяву протягом 24 годин з моменту її реєстрації за умови, що він перебуває на робочому місці. Якщо головний лікар відсутній, звертайтесь до виконувача його обов’язків.

• Якщо головний лікар теж відмовив, зверніться із письмовою скаргою (електронною або звичайною поштою) до департаменту (управління) охорони здоров’я регіональної адміністрації, вказавши місто, назву лікарні та прізвище головного лікаря. Також можна звернутися за телефоном до обласного або міського департаменту (управління, відділу) охорони здоров’я (можна знайти на сайті облради або місцевої ради).

• У вихідні і святкові дні гарячі лінії не працюють, керівництва лікарні немає на роботі. Якщо черговий лікар не пускає до відділення, ви маєте право викликати поліцію, щоб скласти протокол.

Більш докладна інформація про відвідування ВІТ розміщена на сайті http://reanimation.in.ua/

ЯК ПОВОДИТИСЬ У ВІДДІЛЕННІ ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ

• Майте при собі антисептичну рідину для дезінфекції рук і постійно нею користуйтеся. Руки – найбільше джерело поширення інфекцій.

• Якщо ви відчуваєте себе застудженим, не заходьте до палати, не наражайте близьку людину та інших пацієнтів на небезпеку.

• Не заходьте до реанімації у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння або із сильним запахом тютюну.

• Ви потрапите в незвичне середовище: навколо вас будуть тяжкохворі люди, багато різних запахів та звуків. Налаштуйтеся на це перед входом у палату та стримуйте емоції.

• У жодному разі не чіпайте апаратуру, до якої підключені пацієнти, це може бути критичним для їхнього здоров’я і життя. Якщо апаратура почала незвично звучати або вам здалося, що з пацієнтом щось трапилось, терміново покличте медичний персонал. У жодному разі не намагайтеся щось зробити із пацієнтом та апаратурою самостійно. В таких випадках не панікуйте, не кричіть, залиште палату та довіртеся лікарям.

• Дослухайтеся до інструкцій, порад та прохань медичного персоналу. Не заважайте медикам, не конфліктуйте з ними. Команда відділень працює задля того, щоб зберегти життя та допомогти пацієнту. Вони кваліфіковані та досвідчені фахівці.

• Поважайте комфорт інших пацієнтів, не розмовляйте голосно, не роздивляйтеся людей, не заходьте до інших палат. Будь-яке питання краще обговорити з медичним персоналом поза палатою.

• Не користуйтеся мобільним телефоном у палаті. Не фотографуйте палату, персонал, інших пацієнтів та їхніх родичів. Ставтеся з повагою до приватності інших людей.

• Медичний персонал може попросити вас вийти з палати через необхідність провести певні маніпуляції з вашою близькою людиною або ж із іншими пацієнтами. Будь ласка, дослухайтеся цих прохань.

• Подбайте про свій стан, бо він впливає на стан вашої близької людини. Не треба перебувати у палаті цілодобово. Вам необхідно регулярно їсти та спати, виходити з приміщення.

1 Pustytevreanymatsyyu-Ynfo-Vertical-pdf.io_.jpg

2 Pustytevreanymatsyyu-Rekomendatsyy-pdf.io_.jpg