Від чого залежить розмір орендної плати за орендовані земельні паї

Осінь є напруженим періодом не тільки для сільськогосподарських виробників. Після збирання врожаю в середовищі власників земельних паїв загострюється питання щодо своєчасного отримання орендної плати за користування наданих в оренду земельних ділянок. Це знаходить свій відбиток у значному зростанні звернень до органів виконавчої влади та мсцевого самоврядування з проханнями розібратися в ситуації, посприяти отриманню орендної плати за користування землею.

Згідно статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Традиційно, при укладанні договору оренди паю, в договорі вказується строк виплати орендної плати до 31 грудня. Тобто орендар зобов’язаний виплатити орендну плату до цього терміну. Виплата може бути проведена раніше зазначеного строку, але не пізніше.

Відповідно до Типового договору оренди у п. 2.2 зазначено, що розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, установленого чинним законодавством.

Податківці вважають, що мінімальний розмір орендної плати при оренді земельних паїв слід визначати спираючись на вимоги ст. 1 Указу № 92/2002. А в ній зазначено, що плата (річна) за оренду земельних ділянок сільгосппризначення, земельних паїв установлюється на рівні не менше 3 % вартості такого паю (треба розуміти, проіндексованої нормативної грошової оцінки).

Наприклад

Виплата оренди в грошовій формі:

Договір оренди був заключений у 2014 році, на момент заключення договору в п. 5 Договору було зазначено, що нормативно-грошова оцінка паю складає 110 920 грн.

За умовами Договору орендна плата складає 5% відсотків від оцінки, отже:

110 920*5% = 5 546,0 грн. – така сума орендної плати за пай у 2014 році.

У 2014 році коефіцієнт індексації становить 1,2 та у Договорі зазначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації, тому:

110 920*1,2х5% = 6 655,2 грн. сума орендної плати за пай у 2020 році.

Доходи фізособи від здавання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), оподатковуються ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Отже, 6655,2 грн*18%=1197,94 грн

6655,2 грн*1,5%=99,83 грн

Загальна сума утриманого податку 1197,94 грн+99,83грн=1297,77 грн

Сума орендної плати до виплати фізособі складе 6655,2 грн.-1297,77 грн=5357,43 грн.

Виплата орендної плати в негрошовій формі:

Зазвичай орендна плата за земельні ділянки (паї), які орендуються у фізосіб, виплачується грошима, але один із варіантів – виплата в натуральній (негрошовій) формі (ст. 22 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі», далі – Закон № 161), наприклад власною продукцією або наданням послуг.

Можливість для орендаря виплати орендодавцям доходу у вигляді орендної плати в негрошовій формі має бути передбачена в договорі.

У разі нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою обкладення ПДФО є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких установлені згідно з Податковим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою (п. 165.4 ПК):

К = 100 : (100 – Сп),

де К – коефіцієнт;

Сп – ставка податку, установлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Оскільки з 2016 року застосовується ставка ПДФО – 18 %, такий «натуральний» коефіцієнт становитиме:

100 : (100 – 18) = 1,21951219512195.

У разі виплати будь-яких доходів у натуральній (негрошовій) формі слід звернути увагу, що норми п. 165.4 ПК застосовуються лише для визначення бази обкладення ПДФО і не застосовуються для обчислення суми військового збору (далі – ВЗ).

Приклад 1

Підприємство-орендар виплачує фізособі орендну плату власною продукцією на суму 5 000 грн. Суму податків обчислюють так:

ПДФО:

5 000 грн * 1,219512 = 6 097,56 грн;

6 097,56 грн * 18 % = 1 097,56 грн;

• ВЗ:

5 000 грн * 1,5 % = 75 грн.

Отже, оподатковуваний дохід складає 4925 грн, а сума податків (ПДФО + ВЗ) – 1172,56 грн.

Якщо оподатковуваний дохід зменшити на суму утриманих податків (пп. 168.1.1 ПК), то отримаємо 4925 грн, що менше доходу в сумі 5 000 грн, яку орендар зобов’язаний виплатити в натуральній формі орендодавцеві саме на суму ВЗ.

Утриманий податок з фізособи орендар перераховує згідно діючого законодавства.

Зверніть увагу, що у прикладах розрахунків використана приблизна вартість паю, а не гектару землі. Важливо враховувати, що розмір паю може суттєво відрізнятися і становити у когось 2 га, а в когось 7 га і більше. Тож і орендна плата за паї буде різною.

На території Борівської селищної ради середній розмір орендованої земельної ділянки (паю) складає 5,8 га. Найменший середній розмір орендованої земельної ділянки по смт Борова, с. Підвисоке, с. Підлиман 4,2 га – 5 га. Найбільший середній розмір орендованої земельної ділянки по с. Першотравневе, с. Ізюмське, с. Дружелюбівка 8,7 га – 11,9 га.

Вартісна оцінка земельних ділянок (паїв) також різна, тому орендна плата за 1 га землі не може бути однаковою в кожному населеному пункті Борівської селищної ради.

Щороку орендар за підсумками виробничого року має право сам вирішувати питання щодо збільшення орендної плати за орендовані земельні паї залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.