ЩО ТАКЕ ОСББ ТА НАВІЩО ВОНО ПОТРІБНЕ

ЩО ТАКЕ ОСББ ТА НАВІЩО ВОНО ПОТРІБНЕ

ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) – це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для спільного управління житловим будинком, місцями загального користування та прибудинковою територією.

У зв’язку зі змінами в законодавстві України, що стосуються житлово-комунальної сфери, перед власниками багатоквартирних будинків постає ряд питань, які необхідно терміново вирішувати. Головне з них – хто і як має доглядати за будинком, якщо він не може перебувати і вже не перебуває на балансі житлово-комунального господарства?

Тож давайте спробуємо розібратися у питаннях, які турбують мешканців багатоповерхівок.

1. Кому належать багатоквартирні будинки?

Вони належать самим мешканцям - співвласникам, які приватизували свої квартири!

Ці будинки не перебувають на “балансі” ЖКГ, як вважають деякі мешканці.

Це встановлена норма закону, яка невідворотна. Тож держава не відповідає за управління майном співвласників!

2. Хто повинен ремонтувати і доглядати за багатоквартирним будинком?

А давайте згадаємо приватні будинки - хто ремонтує дах, міняє вікна? Звичайно, це робить ВЛАСНИК будинку. Тож логічно, що те саме можуть робити СПІВВЛАСНИКИ багатоповерхового будинку. Є й інші уточнення, але про них буде далі.

3. Хто повинен утримувати багатоповерховий будинок і відповідати за нього?

Відповідь одна - СПІВВЛАСНИКИ!

4. Яким чином співвласники можуть утримувати багатоквартирний будинок?

Закон надає їм право обрати один з трьох варіантів:

  • Створити ОСББ.
  • Найняти управляючу компанію.
  • Управляти самостійно.

5. Тож який саме варіант обрати?

Це мають вирішувати співвласники, тобто власники квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. І це треба зробити до 1 травня 2022 року!

Щоб прийняти правильне рішення, варто для початку відповісти на запитання:

  • Яким ми хочемо бачити свій будинок? Що треба зробити/мінити?
  • Як можна привести до ладу будинки, які за 20-30, а то і більше років, прийшли до занепаду (ремонту потребують дахи, труби, підвали)?

Так сталося, бо за мінімальні ціни на утримання будинку в ЖКГ отримували мінімальні послуги – робота двірника, дрібний ремонт, все інше робили власним коштом.

Тож, якщо співвласники хочуть змін на краще у своєму будинку, мріють про ремонт під’їздів, дахів, систем опалення та водопостачання, утеплення і скорочення витрат на теплопостачання тощо, варто обрати варіант створення ОСББ.

Переваги ОСББ

Найбільше можливостей вирішити ці проблеми сьогодні мають саме ОСББ.

Такі можливості для ОСББ надає держава разом із міжнародними донорами (країни ЄС). Щоб отримати цю підтримку, ОСББ можуть брати участь у різноманітних програмах, розроблених саме для них.

Донори надають кошти на модернізацію будинків саме ОСББ, як юридичним особам, створеним самими співвласниками. Одна з таких програм – ЕНЕРГОДІМ. Вона дає можливість заощадити витрати будинків на енергоносії і реалізується на умовах співфінансування.

energodim_banner_mgid_984x656_c.jpg

Що дає будинку участь у програмі ЕНЕРГОДІМ?

Оновлення будинку, і, найголовніше - це економія тепла до 50-60% при повній термомодернізації.

Чому це важливо? Бо ціни на енергоносії постійно зростають. До наступного року «заморожено» підвищення тарифів на тепла, але що буде, якщо доведеться платити на 30% більше? І підвищення цін - це процес постійний і прогресуючий, тобто, зменшення не буде точно.

Тож вихід один - модернізувати будинок і платити менше. На сьогоднішній день за програмою ЕНЕРГОДІМ це можуть зробити лише ОСББ.

Як живуть ОСББ у Борівській громаді?

Станом на 21 лютого 2022 року на території Борівської громади зареєстровано 9 ОСББ, але лише 4 з них дійсно працюють.

Одним з найактивніших у нашій громаді є ОСББ «Злагода - 1г», утворене у 2020 році і вже має певні досягнення та здобутки. Про них нам розповіла голова правління ОСББ Валерія Гонтар.

Досягнення ОСББ «Злагода - 1г»:

  1. Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) в будинку, що дало можливість зменшити витрати теплової енергії і менше платити за теплопостачання – платіжки за тепло у цьому будинку наразі на 25-35% менші, ніж у сусідніх будинках.

Це стало можливим завдяки участі у програмі «Теплі кредити» для ОСББ. Сума кредиту на встановлення ІТП становила 290 000 грн. 137 995 грн від цієї суми погасив Фонд енергоефектвності, 90 000 грн – Борівська селищна рада, решту 80 360 грн (це разом з відсотками) – співвласники будинку (40 квартир).

Як розповідає Валерія Гонтар, кредит за цією програмою оформлювали в Ощадбанку і за 4-5 місяців він був повністю погашений. Натомість жителі будинку щомісяця економлять на теплопостачанні 1000 – 1500 грн. Таким чином усі витрати співвласників окупились вже за перший опалювальний сезон.

  1. Замінили у під’їздах лампочки на енергоощадні та встановили датчики руху, що дало значну економію електроенергії. Витрати на електроенергію у місцях загального користування знизилися у понад 5 разів ще й завдяки тому, що для ОСББ платіж нараховується, як для населення, а для ЖКГ нараховувався як для юридичної особи, що значно дорожче.

  2. Частково замінили труби водопостачання та водовідведення, оновили електрощитову.

  3. Стали учасниками програми «ЕНЕРГОДІМ». За власний кошт провели енергоаудит будинку, щоб визначити, де саме втрачається найбільше тепла, а також замовили виготовлення проєктно-кошторисної документації (ПКД) для проведення повної термомодернізації будинку. 60% від вартості термомодернізації відшкодує Фонд енергоефективності, також можливе часткове співфінансування з обласного або селищного бюджетів, та обов’язкова умова – внесок ОСББ. І це логічно, бо справжній власник повинен вкласти гроші, щоб відчувати відповідальність, а грантодавець має розуміти, що власнику це потрібно. У результаті можемо отримати економію у платіжках 50-60%. До того ж, ціни на квартири в оновленому будинку підвищаться на 10-20%.

В інших будинках замінено вікна у місцях загального користування, встановлено лічильник на тепло, встановлено автоматичне освітлення сходів.

«Важко працювати із співвласниками - так, бо це тривалий просвітницький процес, на жаль, не всі розуміють що відбувається, для чого, як, - говорить Валерія Гонтар. – Люди бояться кредитів і часто бувають переконані, що їх обдурять, затягнуть в «боргову яму» чи заберуть квартиру. Тож постійно доводиться пояснювати, що це неможливо, а «теплі кредити», програма «Енергодім» - це справжній порятунок для нас! У нашому будинку ситуація змінилася, коли ми встановили ІТП. Люди побачили, що це дійсно працює і нічого страшного у цих програмах немає, натомість є менші платіжки за тепло».

У банку також пояснюють, що страх втратити квартиру через кредитні програми для ОСББ абсолютно безпідставний. Адже жодна квартира не може бути заставою. Кредит оформлюється на юридичну особу – ОСББ, а не на кожного співвласника окремо.

До 1 травня співвласникам багатоквартирних будинків ще є час подумати про майбутній стан своєї багатоповерхівки в Боровій і ціни у платіжках!

І так, чи можливо привести до ладу будинок за мінімальні внески до ЖКГ, до управляючої кампанії? Звісно ж, ні!