Протидія торгівлі людьми

Протидія торгівлі людьми

Світова спільнота 30 липня відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми. За оцінкою Міжнародної організації праці, жертвами примусової праці є 21 млн людей, серед яких найбільше жінок і дітей.

Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів Представництва Міжнародної організації з міграцій (МОМ) в Україні 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних) 527 (безкоштовно з мобільних).

image_2021-07-21_09-05-57.png

Торгівля людьми була і залишається актуальною проблемою для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, що їх переживає світ, створюють загрозу потрапляння у ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних груп населення.

Торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Таке визначення торгівлі людьми дає «Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми», який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю.

Торгівля людьми – це сукупність таких ознак:

• вербування;

• перевезення;

• передача;

• продаж;

• усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі;

• використання у військових конфліктах;

• залучення до злочинної діяльності;

• трансплантація чи насильницьке донорство;

• примус до заняття проституцією;

• рабство і ситуації, подібні до рабства;

• примусова праця;

• залучення в боргову кабалу;

• використання шантажу, погроз, насильства.

Запам’ятайте і розкажіть своїм рідним та друзям про 10 правил безпеки:

  1. Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, її адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав). Торгівці людьми можуть ввести Вас в оману, використовуючи:

• різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном;

• туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства, агенції шоу –бізнесу;

• оголошення, рекламу в ЗМІ та Інтернеті;

• незнайомих людей, а часом навіть Ваших родичів, друзів, сусідів, знайомих.

  1. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом. Запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути Ваш юрист або хтось із Ваших близьких.
  2. Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном). Таку інформацію Ви можете отримати в Державному центрі зайнятості Міністерства соціальної політики України.
  3. Зв’яжіться з Посольством країни, куди Ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.
  4. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують Вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави. Майте на увазі:

• термін перебування у іноземній країні зазначено у візі;

• туристична чи гостьова віза не дають право на легальне працевлаштування. Це незаконно. Обов’язково укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою для Вас мовою у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.

  1. За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують Вашу особу. Обов’язково залиште рідним ксерокопію свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту про навчання чи працевлаштування, свідоцтва про народження, проїзних документів та нещодавно зроблені фотографії, а також номер телефону й адресу, де Ви збираєтеся зупинитися.
  2. Візьміть за правило постійно телефонувати рідним у домовлений день та час. Заздалегідь домовтесь з рідними про «кодове слово» у розмові, на випадок, якщо Ви не зможете вільно розмовляти по телефону, перебуваючи під чиїмось наглядом.
  3. Зробіть та тримайте при собі копії національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру відновлення документів для повернення в Україну.
  4. Не ставте себе в залежне положення, приймаючи подарунки або позичаючи гроші. Якщо Ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до: Посольства або Консульства України у країні Вашого перебування, де Вам допоможуть отримати документи, що засвідчують Вашу особу, і повернутися на Батьківщину. Національного товариства Червоного Хреста або Червоного Півмісяця, де Вам можуть надати можливість відновити зв’язок з рідними та повідомити їм про своє скрутне становище. Міжнародних, громадських, благодійних організацій, де Ви також зможете отримати допомогу та підтримку.
  5. Заздалегідь підготуйте та тримайте при собі перелік організацій, із зазначенням адреси та номерів телефонів, що працюють у сфері протидії Торгівлі людьми.

Нормативна база: Закон України «Про протидію торгівлі людьми», міжнародні документи у сфері забезпечення гендерної рівності. Торгівля людьми заборонена і карається законом України за статтею 149 «Кримінального кодексу».

Тепер Ви знаєте більше про проблему торгівлі людьми та можете захистити себе!