Обережно! Хвороба Лайма

Обережно! Хвороба Лайма

Щорічно в Ізюмському районі реєструється захворювання на кліщовий бореліоз (хворобу Лайма). Для порівняння, у 2023 році з 20 осіб, які звернулись за медичною допомогою з присмоктуванням кліща, 2 захворіло на хворобу Лайма. У 2024 році за 4 місяці зафіксовано звернення за меддопомогою 34 пацієнтів, 2 випадки з яких - хвороба Лайма.

Пацієнти, які звхворіли, пройшли курс профiлактичного лiкування анибактерiальними препаратами.

Присмоктування кліщів відбулося на території рекреаційної зони р.Сіверський Дінець, в лісосмузі в межах міста, в лісі Ізюмського району, в домоволодіннях, та навіть на цвинтарі. Природні умови міста Ізюм та Ізюмського району сприятливі для виживання кліщів, тому кліщі розповсюджені майже по всій території міста та району.

Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві на висоті 20-60 см.

Хвороба Лайма – це захворювання, що характеризується різноманітністю клінічних проявів, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця, має схильність до рецидивів і хронічного перебігу.

Випадки захворювань пов’язані з піками активності кліщів. У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху і спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру.

Присмоктування кліщів не завжди призводить до захворювання, але вірогідність інфікування досить велика.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в грунт.

Кліщі нападають на людей не лише під час перебування на природі. Після відвідування зеленої зони, кліщі залишаючись на одязі переносяться в приміщення, і якщо одяг не оглядається і не очищається, можуть потрапляти на шкіру в найбільш уразливих місцях: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю.

Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

На території України кліщі переносять кліщовий вірусний енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (хворобу Лайма) та інші хвороби. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Симптоми хвороби Лайма - місце укусу червоніє, а пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому, розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями (в точці укусу) спостерігається рубець.

Якщо не лікуватись, то за кілька тижнів пляма зникає. Але уже наприкінці місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.

Проявляються такі ознаки хвороби, які схожі на симптоми грипу: загальна слабкість, лихоманка, болі в м’язах, втома, біль у горлі. Згодом можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух. Ще через певний час проявляється ураження серця: підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях.

Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти, як можна швидше. За медичною допомогою можна звернутись на санпропускник або до інших лікувальних закладів міста та району, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації, щодо спостереження за самопочуттям, ознайомлять з проявами захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлість на шкірі в місці укусу). З метою попередження нападу іксодових кліщів, при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі (лісів, зелених зон, парків та скверів, дачних та садівничих ділянок тощо) рекомендується:

  • одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.
  • проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома, в першу чергу у дітей. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м. місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з вами на природі перебував ваш собака або інша домашня тварина – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів.

Хвороба Лайма це не смертельний діагноз, важливо вчасно звернутись до лікаря і обов’язково повідомити про те, що вас укусив кліщ. Хвороба Лайма діагностується і лікується. Якщо ви самі не попіклуєтесь про своє здоров’я, то ніхто цього не зробить.

Статтю підготував Олександр Баранник, помічник лікаря-епідеміолога відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Ізюмської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ України»