
10 цікавих фактів про українську мову
Сьогодні — Міжнародний день рідної мови. За результатами різних опитувань, для 67 — 70% українців рідною є саме українська. Також в Україні розмовляють мовами національних меншин та корінних народів. Ми зібрали 10 цікавинок про українську мову та цікаві поради.
10 цікавих фактів про українську мову
-
48 року візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України записав слова «мед» і «страва».
-
Українська була офіційною мовою Кубанської народної республіки у 1918 — 1920 роках.
-
До ХІХ ст. українську мову називали руською. Також поширеними назвами були: проста, козацька, русинська.
-
В українській мові зберігся кличний відмінок. Він також є у грецькій та латинській мовах.
-
Українська мова має напівофіційний статус в окрузі Кук штату Іллінойс, США. До складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями, де існує велика українська спільнота.
-
Згідно зі словником Національної академії наук України, українська мова налічує близько 256 тис. слів.
-
За лексичним запасом найбільш близькими до української мови є: білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%).
-
За оцінками довідників Ethnologue та Encarta українська мова посідає 28 місце у списку мов за кількістю носіїв.
-
До багатьох мов світу увійшли українські слова «гопак», «козак», «степ», «бандура», «борщ» (до польської було запозичено українські слова «hreczka» — гречка, «chory» — хворий, російської «вареники» — вареники; «пасека» — пасіка; «бублик» — бублик, «подполковник» — підполковник, румунської «stiuca» — щука, «holub» — голуб, білоруської «вагітная» — вагітна тощо).
-
Найбільше синонімів в українській мові має слово «бити» – 45. Найбільше в українській мові слів, які починаються з літери «П», найменше — з літери «Ф». До речі, всі слова з «Ф» — запозичені.